Sıkça Sorulan Sorular

 

 

Burs başvuru şartları nelerdir?

Desteğe ihtiyacı olan üniversitemiz Hazırlık öğrencileri ve kayıtlı olduğu Lisans programının normal öğrenim süresinin aşmamış olan ve AGNO’su en az 2.00 olan öğrencilerimiz burs başvurusu yapabilir.

Başvuru tarihlerinden ve burslardan nasıl haberdar olacağım?

Burslarla ilgili tüm haberleri web sayfamızdan takip etmelisiniz. Başvuru tarihleri ile ilgili e-mail yoluyla duyuru yapmıyoruz.

Bursa nasıl başvurabilirim?

Belirtilen başvuru tarihlerinde açılan Online Başvuru Formu’nu doldurarak bir çıktısını alınız. İstenilen belgeleri de tamamlayarak belirtilen tarihlerde Burs Bürosu’na teslim ediniz. İlerleyen aşamalar için de ayni büronun web duyurularını takip ediniz.

Birden fazla burs alabilir miyim?

İhtiyacınıza göre Gereksinim ve Yemek Bursunu ayni anda alabilirsiniz. Ancak  Vakıf / kurum / kuruluşlardan ayni anda iki nakdi burs alamazsınız (KYK öğrenim kredisi hariç). Engelli öğrencilerimiz birden fazla burs alabilirler.

Burslar geri ödemeli midir?

YTÜ Burs Bürosu aracılığı ile verilen burslar geri ödemeli değildir.

Online formu nasıl dolduracağım?

Belirtilen başvuru tarihlerinde TC kimlik numaranızla giriş yapacağınız kayıt sisteminde, başvuru formunun tüm sayfalarını doldurarak kaydedin ve çıktısını alın. Bu formda eğitiminizle ilgili bilgiler, iletişim bilgileriniz ve ailenizin maddi durumu ile ilgili bilgiler sorulmaktadır. Formda beyan ettiğiniz bilgileri, sizden istenen başvuru belgeleriyle doğrulamanız gerekmektedir.

Burs Bürosu aracılığıyla aldığım bursun devam etmesi için ne yapmam gerekiyor?

Bazı özel vakıfların bursları dışında, bursunuzun devamı için koşullarını sağladığınız takdirde (AGNO, yarıyıl, YTÜ kayıtlı öğrencisi olma gibi; bkz. YTÜ Lisans Bursları Yönetmeliği) bursunuz devam eder. Ek işlem yapılması gereken vakıf bursları ile ilgili, telefon ile bilgi alınabilir.

Daha önce burs başvurusu yaptım. Yeniden başvuru yapmak için benim de istenen belgeleri getirmem gerekir mi?

Belgelerin geçerlilik süresi 3 aydır. Yeni başvuru yapılması durumunda belgelerin güncellenmesi gerekir. 

Özel vakıfların burslarına nasıl başvurabilirim?

YTÜ Burs Bürosu tarafından burs başvuru duyurusu yapılmayan vakıf burslarına doğrudan kendiniz başvurabilirsiniz. Burs Bürosu tarafından ‘Doğrudan Başvurulacak Vakıf / Kurum / Kuruluşlar’ başlığı altında duyurulan vakıf burslarına da yine doğrudan kendiniz başvurmalısınız. Bizim duyurularımız yalnızca haber verme amaçlıdır. Bahsi geçen bu burslara başvurmak için, öncelikle burs başvurusunun, belirtilen başvuru tarihleri arasında yapılması (hem online başvuru, hem de gerekli belgelerin teslimi) gerekir. Online başvuru yapan ve gerekli belgeleri eksiksiz teslim eden öğrenciler arasından mülakata girecek olan öğrenciler seçilir. Mülakat sonrasında Burs Bürosu tarafından nakdi burslar için aday öğrenci olarak vakıflara yönlendirilirsiniz. Bu aşamada yönlendirildiğiniz vakfa ait başvuru formunu doldurmanız ve vakıf tarafından istenen ek belgeler varsa bunları da hazırlayarak belirtilen tarihlerde teslim etmeniz gerekmektedir.

KYK burs ve kredilerinin (Başbakanlık Bursu, Öğrenim Kredisi, Harç Kredisi) başvuru süreci ve devam koşulları ile ilgili YTÜ Burs Bürosu’ndan bilgi alabilir miyim?

KYK, burs ve kredilerini YTÜ Burs Bürosu aracılığı ile vermemektedir. Bu nedenle KYK burs ve kredileriyle ilgili bilgiyi yalnızca doğrudan KYK’dan alabilirsiniz.

Burs başvurusu için gerekli belgeleri hazırlarken e-devlet şifresini nasıl kullanacağım?

Burs başvurusu için gerekli belgeleri, ilgili kurumlardan onaylı olarak alabilirsiniz ya da turkiye.gov.tr sitesinden TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yaparak (mutlaka isim, soy isim veya TC kimlik numarası görünecek şekilde) çıktı alabilirsiniz, ikisi de kabul edilir. En yakın PTT’den anne, baba, varsa eş ve öğrenci, e-devlet şifrelerini alarak bu belgelerden mümkün olanların dökümlerini internetten alabilirsiniz. Bu uygulama belgelerin toplanmasında kolaylık sağlama amaçlıdır. e-devlet şifresi ile giriş yapılarak döküm alınmadığı durumda, tapu kaydıyla ilgili belgenin ailenin ikametinin bulunduğu yerden alınması gerekmektedir.

Burs başvurusu için gerekli belgeleri kendim getirmek zorunda mıyım, faksla iletebilir miyim?

Belirtilen belge teslim tarihleri içinde belgelerin getirilip teslim edilmesi gerekmektedir. Kendiniz gelmeyip bir başkası aracılığı ile teslim edebilirsiniz ama belgelerde eksik ya da yanlış olmadığından emin olunuz. Belgeleri faksla iletemezsiniz ya da fotokopilerini teslim edemezsiniz. Belgelerin mutlaka orijinallerinin görülmesi gerekmektedir (orijinallerinin görülmesi durumunda fotokopileri onaylanarak kabul edilir).

 

D İ K K A T

Sevgili öğrenciler, burs başvuru tarih ve koşulları ve burslarınızın devam şartları size mail yolu ile bildirilmez. Lütfen burs bilgilerini ve duyuruları web’den takip ediniz.

         

YTÜ Burs Bürosu

Tel:        0 212 383 31 85 - 383 31 86                          

Faks:      0 212 383 31 87

e-mail:    bursburosu@yildiz.edu.tr