Bursiyerlerimizden

 BURSİYERLERİMİZİN ALDIKLARI BURSLAR HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİ  

 

 

Dilan AVCİL

Kimya Bölümü

Burs Bürosu ile ilk olarak hazırlık sınıfında tanıştım. Yıldız Teknik Üniversitesi'ne başlarken burs bürosu ya da diğer burslar hakkında bir bilgim yoktu. Fakat hazırlık sınıfı hocalarımız aracılığıyla burslar ve burs veren kuruluşlar hakkında bilgi sahibi oldum. Burs Bürosundan beni bir derneğe yönlendirdiler. Dernek yetkilisi ile görüşerek kısa zaman sonra bu derneğin bursiyeri oldum. Dernekteki tüm hocalarımızın sıcakkanlı  ve güler yüzlü davranışları ile ben de bu ailenin bir üyesi olduğumu hissettim. Aldığım burs yalnız bana değil benim gibi üniversite okuyan kardeşime de faydası oldu. Burs dışında giyim ve yemek yardımları da oldu. Dernek bana yeni arkadaşlar edinmem için de bir fırsat yarattı ve çeşitli etkinliklerde beraber bulunduk. Bundan dolayı derneğin bana sadece maddi değil manevi katkıları da küçümsenemez derecede büyüktür. YTÜ Burs Bürosuna, tüm gönüllü çalışan hocalarıma ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. 

 

Efe Turan AYRUK

Harita Mühendisliği Bölümü

Liseden üniversiteye geçtiğimde maddi açıdan sıkıntılar yaşayacağımı düşünürken Burs Bürosu ile tanıştım. Üniversiteye başladığım ilk senemde hayatımı kolaylaştıran bir burs oldu benim için. Bu burs sayesinde tek düşündüğüm derslerim oldu. Bu bursun derslerimde başarılı olmamda katkısının büyük olduğunu düşünüyorum. Beklediğimden çok daha fazlasını buldum Burs Bürosunda… üniversiteye ayak uydurmamda yeni insanlarla tanışmamda çok yardımı oldu. Öğrenciye sadece maddi olarak değil sosyal ve kültürel açıdan da birçok imkan sunuluyor. Çalışanların gerçekten tek derdi öğrencilere daha iyi imkanlar sunmak, daha çok öğrenciye yardım edebilmek olan ve bunun için çabalayan insanlar var orada. Öğrenciye sadece bu imkanlardan faydalanmak kalıyor. Büro ve yönlendirmeleri ile bu kadar erken tanışabildiğim için mutluyum.

 

Esra ŞAHİN

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü

 Yıldız Teknik Üniversitesinde okumak bir Yıldızlı olarak hayata atılacak olmak oldukça güzel fakat okumanın yanında bireyin kendini geliştirebilmesi için sosyal aktivitelerde oldukça önemlidir. Daha rahat ve daha sosyal bir eğitim süreci yaşamamda okulumuzun Burs Bürosu tarafından yönlendirildiğim dernekten 1.5 yıldır aldığım bursun faydası göz ardı edilemez. İşe başladığımda bende okulumuzun derneğine bağışta bulunmak isterim bize burs veren, bizlere güvenen, bizleri hep 1 adım daha öne taşıyan büyüklerimiz gibi. Bizlere bu dernek aracılığıyla burs veren büyüklerimize ve derneğimize hayatımızı kolaylaştırdığı için çok teşekkür ederim.

 

Şafak Selçuk

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği

 Okul başladığı zaman burslara başvurdum. Ailemin maddi durumu pek iyi olmadığı için bursa çok ihtiyacım vardı. KYK yurdu da  çıkmayınca çok moralim bozuldu. Çünkü İstanbul’da öğrenci olmak çok pahalı bir işti ve benim tek umudum KYK bursuydu. Ama KYK bursu da çok az kişiye çıkıyordu. Hatta çevremde KYK dan burs alan hiç kimse yoktu. Ama okulumuzun burs bürosu sayesinde bana KYK  bursu temin  edildi. Emin olun o burs bana ilaç gibi geldi. Ayrıca okula girdikten sonra değerli Burs Bürosu Hocalarımız tarafından Yemek Bursuna yönlendirildim ve artık yemek bursu da alıyorum. YTÜ BURS BÜROSU’NA, tüm çalışan hocalarıma ve memurlara yardımlarından dolayı çok teşekkür ederim…….

 

Oğuzhan ÇİFTÇİ

Makine Mühendisliği Bölümü

Okulun başlayacağı haftalarda Burs Bürosuna başvurmuştum. Daha sonra burs için aday seçildiğimi öğrendim. Bursumu alabilmem için birkaç belge daha götürmem gerekiyordu. Ben de o sıralarda KYK bursuna başvurmuştum. Malum KYK bursu üniversitenin bursundan daha fazla ve yaz kış 4 yıl boyunca veriliyor. Bende başkaları da yararlansın diye iki  bursa birden  başvurmak istemedim. O yüzden tercihimi KYK tarafında kullandım ve üniversitenin bursu için gerekli belgeleri götürmedim. Ama daha sonra KYK bursu da çıkmadı, diğer bursun başvuru süresi doldu ve kısaca pirince giderken evdeki bulgurdan olduk. İki bursu da alamadım. 3-4 ay sonra arkadaşlarımdan biri bana üniversitenin bursundan bahsetti ve aklıma tekrar geldi. Arkadaşım bana gidip nereye başvurmam gerektiğini söyledi ve bende gittim. Yetkili hoca bana üniversiteye burs veren bir dernekten bahsetti. Hemen onun yetkilisi ile görüştüm. A dan Z ye her şeyi anlattım ve o da: “tamam ama bir şartımız var” dedi. Ve bana Yıldız Butik’ten bahsetti. Neler yapıldığını, işlerin nasıl gittiğini anlattı ve bursiyerlerden biraz da olsa çalışma beklediğini söyledi bursların karşılıksız olmadığını söyledi. Benim de hoşuma gitti ve kabul ettim. İyi ki de kabul etmişim çünkü gerçekten Yıldız Butik çok eğlenceli, çok uyumlu insanların bulunduğu ve gerçekten insana bir şeyler katan bir yer. Bu butik benim gibi burs alan öğrencilere ücretsiz kıyafet yardımı yapan üniversitemiz bünyesindeki bir mağaza. Ben de burada sadece 3 haftada totalde 3 saat çalışarak yardım etmiş oluyordum.